NAVIGÁCIA
Často kladené otázky
Aké sú poplatky za škôlku?
Zákonný zástupca dieťaťa uhrádza mesačný paušálny poplatok, ktorý je diferencovaný podľa veku dieťaťa a dĺžky pobytu dieťaťa v zariadení. Zohľadnená je súrodenecká zľava, prípadne štipendium zriaďovateľky. Finančné záležitosti sú súčasťou kompletného balíka informácií o našom zariadení a sú poskytované výhradne v osobnom kontakte s klientom.
Ako prebieha adaptačný proces dieťaťa a ako dlho trvá?
Adaptácia dieťaťa na nové prostredie je individuálny proces, pri ktorom maximálne rešpektujeme potreby a záujmy dieťaťa a jeho rodičov. Spravidla prvé 2-3 dni dieťa pobudne v našom zariadení 2-3 hodiny. Je to optimálny čas, počas ktorého aj úzkostné a veľmi citlivé dieťa (aj mamina ) zvládnu pobyt efektívne a funkčne, čas odlúčenia vnímajú ako úspešnú posilňujúcu skúsenosť a na ďalší príchod sa tešia. V krátkom čase zvyčajne dieťa samé predĺži dĺžku pobytu. V prípade akéhokoľvek neštandardného priebehu adaptácie bezodkladne kontaktujeme poverenú osobu. Taktiež priebežne informujeme rodičov, že je všetko v poriadku a nie je potrebné pre dieťa v dohodnutom termíne prísť. V našom zariadení nepreferujeme prístup "však si zvykne", prípadne "keď sa unaví, prestane revať aj samé".
Naším cieľom nie je dieťa rozmaznávať, ale získať si jeho dôveru. Nielen dôveru v nás a našu škôlku, ale dôveru v dospeláka a cudzie prostredie ako také. Toto je cenná komodita možno na celý život. Ak sa dieťa nemusí báť a byť zbytočne opatrné, zachováva si spontánnosť - cenný kľúč k radosti a úspechu. Čím skôr dieťa "vbehne" do škôlky a rodič poznamená sklamanie "ani sa so mnou nerozlúčil/a", tým lepšie pre všetkých zúčastnených (dieťa, rodič, škôlka). Počas adapačného procesu sa dieťaťu aj rodičovi maximálne venuje profesionálny tím. Dĺžka a priebeh jednoznačne závisí od postoja a prístupu rodičov, najmä matky. Dieťa vycíti akékoľvek pochybnosti, rozpaky či obavy. Čím skôr rodič dôveruje prostrediu, tým slobodnejšie dieťa v prostredí je.
Je naozaj bežné a normálne, že nástupom dieťaťa do škôlky dieťa ochorie a pravidelne "vypadáva", kým si zvykne?
Nie je. Ak dieťa prichádza zdravé a do zdravého prostredia, nie je zákonité, že dieťa ochorie a následne chorľavie. Záťažou môže byť adaptácia na nové "bacilové" prostredie. Zdravé dieťa, ktoré nie je úzkostne vychovávané v izolovanom a sterilnom prostredí nový život bez problémov zvládne. V našom prostredí dieťa ani rodič nie sú vystavovaní stredu pri hromadnom nástupe nových detí (a rodičov), nehrozí tak riziko nekontrolovateľnej nákazy a jej šírenia. Opakovaná choroba dieťaťa zvyčajne signalizuje iné spúšťače. Nie je múdre uspokojiť sa, že je to normálny proces pri socializácii dieťaťa (aj keď tento názor často preferujú detskí lekári aj rodičia).
Môže byť rodič prítomný v zariadení?
Samozrejme, rodič je kedykoľvek vítaný. Deti sú veľmi šťastné, ak môžu prezentovať svoje dielka, nové pomôcky či hru s kamošmi. Rodič má právo zúčastniť sa procesu. Podmienkou je, aby svojou prítomnosťou nerozrušil deti (aj svoje). Pohyb rodiča po zariadení je možný so súhlasom dospeláka zo škôlky. V našom zariadení nie je dovolené fotografovať ani snímať na kamerový záznam.
Môže škôlku navštevovať dieťa sporadicky a len v určitých intervaloch?
Áno, môže. Naše zariadenie navštevujú aj deti zahraničných klientov, ktorí prichádzajú z rodinných alebo pracovných dôvodov na Slovensko v rôznych opakujúcich sa termínoch. Príchod a pobyt je nevyhnutné avízovať skôr, sú vždy vítaný. Prerušenie dochádzky dieťaťa do nášho zariadenia je nutné konzultovať. Neprítomnosť dieťaťa je zohľadnená len z vážnych dôvodov - dlhotrvajúca choroba, pobyt rodiny v zahraničí viac ako jeden mesiac.
Môže mať v škôlke dieťa cumlík, vlastnú fľašku a plienku pri zaspávaní?
Celkom malé dieťa (2-2,5 r.) áno. Zvyčajne len "pre istotu" a pod vankúšik, preto nehovoríme striktne nie. Deti si zvyčajne rýchlo odvyknú, majú vzor v prostredí, v ktorom to nikto nemá a nepotrebuje.
Ak je dieťa alergické na kravské mlieko, bude mať upravenú stravu?
Deti, ktoré trpia neznášanlivosťou na laktózu, majú nahradené mlieko inou tekutinou v rámci nášho pitného režimu. Ak vôbec nemôžu prijímať v strave kravské mlieko a pediater jednoznačne v lekárskej správe jeho konzumáciu vylúči, môže zákonný zástupca dieťaťa požiadať o zmenu stravovania v zmysle platnej legislatívy. Po schválení vedúcou školskej jedálne môže rodič prinášať dieťaťu vlastnú stravu priamo do školskej jedálne, postup je striktne určený.
Podľa čoho poznám, ktorá škôlka je dobrá pre moje dieťa?
Jednoznačnou odpoveďou je spokojné a prosperujúce dieťa a rodinná pohoda. Dôležitá je kompatibilita názorov na výchovu dieťaťa. Čo je dobré pre susedove dieťa či "armádu" facebookových poradcov a múdre knihy, nie je žiadnou zárukou pre konkrétne dieťa a jeho rodinu. Referencie od priamych účastníkov (najlepšie klient + jeho dieťa) môžu byť cennou indíciou pri výbere škôlky. Tak či tak je najpodstatnejší osobný kontakt a overovanie možností naplnenia očakávaní a potrieb rodiča i dieťaťa.
AKTUALITKY
DIÁRIUM
tel.: +421 55 / 622 33 65, mobil: +421 903 272 450